Ir ieviesies stereotips, ka IT ir puišu nozare
Intervija ar Ventspils Augstskolas IT fakultātes dekānu Vairi Cauni.
Kā Ventspils Augstskolai sokas šajā laikā, kad studiju process ir jānodrošina attālināti?
Lielā mērā tehnoloģiskā gatavība mums jau bija. Plāni par to, ka kāda daļa lekciju varētu tikt nodrošinātas attālināti, bija jau agrāk. Pāris nedēļas pirms izsludināja ārkārtas stāvokli augstskolas IT daļa uzinstalēja uz mūsu serveriem vebināra rīku. Ceturtdienas vakarā pateica, ka, sākot ar piektdienu, mācības klātienē vairs nenotiks, un šajā dienā jau noorganizējām pirmās attālinātās
lekcijas. Mēs izmantojam platformu BigBlueButton, kas ir pieejama par brīvu, taču tā ir jāuzstāda uz savas infrastruktūras, saviem dzelžiem. Protams, neviens rīks nav ideāls, bet šobrīd man personīgi BigBlueButton patīk labāk nekā Zoom vai Google Hangouts, jo tas ir mērķēts uz vebināriem un lekciju pasniegšanu.
Lielākie izaicinājumi ir zināšanu pārbaudes jomā. Būsim godīgi, pietiekami daudz skolēnu un studentu ir tehnoloģiski advancēti un māk ātri sameklēt informāciju internetā. Un nav arī tā, ka jaunietim būtu tikai viena ierīce, viens dators, ar kuru viņš darbojas. Šiem izaicinājumiem ir nepieciešami jauni tehnoloģiskie risinājumi.
Izmantojot interaktīvās digitālās klases tehnisko nodrošinājumu, kā viena no iespējām, - pasniedzējs nodarbību no klases var vadīt arī attālināti. Studenti var pieslēgties interaktīvajai tāfelei un redzēt saturu, kas uz tās tiek veidots.
Izmantojot PTZ kameru un konferenču sistēmu, interaktīvajā digitālajā klasē studentiem ir iespēja arī pilnībā redzēt pasniedzēju darbībā pie interaktīvās tāfeles.
8. un 9. maijā VeA aicina uz Atvērto logu dienām, kad tiešsaistē būs iespējams iepazīties ar augstskolas darbību, fakultātēm, kā arī dzirdēt viedokļus no studentiem un uzdot jautājumus par studijām VeA. Ko jūs no savas puses vēlētos pateikt jauniešiem, kuri apsver iespējas
izvēlēties studēt VeA IT fakultātē?
Es gribētu aicināt ne tikai puišus, bet arī meitenes, jo ir ieviesies stereotips, ka IT ir puišu nozare. Kad puisis kaut ko nesaprot no datoriem, skolotāji mēdz teikt: «Kā tu vari to nesaprast!». Bet, ja meitene kaut ko nesaprot, tad saka: «Jā, nu tu nesaproti, bet gan jau būs labi.» Tas, ka IT sfērā lielā mērā dominē vīrieši, neveicina abu dzimumu vienlīdzīgu pārstāvniecību IT uzņēmumos. Taču, ja ir kāda nozare, kur fiziskajam spēkam nav īsti nekādas nozīmes, tad programmēšana viennozīmīgi ir šajā kategorijā.
Gribētu aicināt gan puišus, gan meitenes, kurus interesē IT, nebaidīties izzināt vairāk. Ir ļoti daudz lietu, ko var uzzināt internetā. Tajā pašā laikā tas, ko piedāvā augstskola, ir zināšanas koncentrētā un strukturētā veidā. Studentiem lekcijās mēdzu teikt: «Šo tēmu jūs varētu apgūt paši, sameklējot atbilstošu informāciju, taču tas jums prasītu 10 stundas, bet mēs tam iziesim cauri divās lekcijās – pateikšu svarīgākās lietas, labākos avotus, dalīšos ar savu pieredzi un redzējumu.» Tas ir tas, kur mūsdienās noder formālā izglītība, jo materiāli ir pieejami simtiem un miljoniem, taču augstākā izglītība ir sagatavota struktūra, kura konkrētajam cilvēkam var palīdzēt apgūt zināšanas daudz ātrāk un efektīvāk. Joprojām nav tā, ka izej vienu online kursu un tagad tu visu sapratīsi. Ja runājam par iespējām jau laikus pārliecināties un saprast, vai IT un elektronika ir tās jomas, kas patiešām interesē un ar kurām gribas saistīt savu nākotni, lieliska iespēja ir apmeklēt VeA STEM klubu, kurā skolēni var piedalīties jau no 8. klases.
Auditorijas izveidotas tā, lai būtu pieejams gan projektors prezentācijām, gan arī liela tāfele (kas ir īpaši noderīgi matemātikas nodarbībām).
Pasniedzēja galds aprīkots ar pacelšanas mehānismu, lai pie galda varētu strādāt stāvus, kā arī ar vadības pulti projektoram, skaņai un pārējām nepieciešamajām funkcijām. Ražotājs - Rīgas Krēslu Fabrika.
Kāpēc izvēlēties studēt IT?
Man patika kāds internetā publicēts mīms, kur bija bilde – programmētājs pirms ārkārtas situācijas sēž un programmē, un precīzi tāda pati bilde – programmētājs pēc ārkārtas situācijas izsludināšanas. Principā IT jomā nekas daudz nemainījās. Kāpēc studēt IT? Pirmkārt, viennozīmīgi tas ir darba
tirgus piedāvājums, jo šīs jomas speciālistu šobrīd trūkst un trūks tikai vēl vairāk. Otrkārt, tas ir atalgojums, kas, es gribētu teikt, ir vairāk nekā konkurētspējīgs, ja salīdzinām ar citām jomām. Tajā pašā laikā (un to varētu teikt par jebkuru jomu, bet par datorzinātnēm jo īpaši), lai varētu kļūt par
konkurētspējīgu speciālistu, tam ir jāvelta daudz laika un pūļu. Un, ja studē tikai ar domu, ka varēs nopelnīt, bet pati joma līdz galam nesaista, tad ir ļoti grūti.
Datorspeciālistus sagatavo vairākās augstskolās Latvijā, kāpēc izvēlēties VeA?
Katrai augstskolai ir savi plusi un mīnusi, es noteikti uzsvērtu, ka viens no VeA plusiem ir tas, ka mēs esam relatīvi maza augstskola un varam piedāvāt individuālu pieeju, kas eksaktajās zinātnēs ir svarīga, jo katram studentam var būt kāds cits moments, ko viņš līdz galam nesaprot. Mācoties no interneta lekcijām vai lielās auditorijās, iespējas saņemt atbildes uz saviem individuālajiem jautājumiem ir salīdzinoši mazas. Otrs – mums ir ļoti spēcīga infrastruktūra. Un pluss ir arī tas, ka pie mums strādā salīdzinoši jauni docētāji. Tāpat aktīvi tiek piesaistīti nozares speciālisti no dažādiem uzņēmumiem gan kursu satura veidošanā, gan nodarbību pasniegšanā. Tādējādi tiek
parādīts arī tas, kur zināšanas reāli noder praksē.
Cik liela nozīme ir mācību telpu iekārtojumam un aprīkojumam?
Viennozīmīgi, kad pieminēju infrastruktūru, tie ir ne tikai jaudīgi serveri, bet arī ērtas darba vietas, kurās students var apsēsties un strādāt, domājot par to, ko viņam pasniedz un kas viņam ir jādara, nevis par to, ka krēsls čīkst vai galds nav ērts, un viņam ir jāspiežas kopā ar pārējiem. Lai tiešām laboratorijas pildītu savu funkciju, lai gan pasniedzējs, gan studenti varētu koncentrēties uz
apgūstamo vielu.
Datorklase izveidota ar dublētu ekrānu, lai abas klases puses varētu ērti apskatīt nepieciešamos materiālus.
Mašīnmācīšanās laboratorija aprīkota ar augstas veiktspējas datoriem ar vairākām entuziastu klases videokartēm, lai varētu bez problēmām strādāt gan pie mašīnmācīšanās problēmu risināšanas, gan arī nodarboties ar attēlu un video apstrādi.
Mašīnmācīšanās un datorredzes laboratorijā iegādāti arī vairāki klēpjdatori, kurus paredzēts izmantot datorredzes problēmu risināšanai gadījumos, kad nepieciešams pārbaudīt veidotās sistēmas darbību klātienē ārpus laboratorijas.
Mašīnmācīšanās laboratorijā pārsvarā paredzēts izmantot Linux operētājsistēmas, jo tādējādi iespējams skaitļošanai atvēlēt lielāku datora skaitļošanas jaudas daļu. Daļa no datoriem jau tiek izmantoti studentu galadarbu, kas saistīti ar mašīnmācīšanos, izstrādē.
Cik man zināms, jauns aprīkojums VeA IT fakultātē ir mašīnmācīšanās un datorredzes laboratorijās. Pastāstiet, lūdzu, vairāk, ko šajās laboratorijās dara? Ko nozīmē mašīnmācīšanās un datorredze?
Tagad ir populāri runāt par mākslīgo intelektu, bet profesionāļi ar to saprot mašīnmācīšanos. Pēc būtības mašīnmācīšanās ir, ka mēs iedodam datoram daudz datu un pasakām, kādam jābūt rezultātam. Piemēram, lai tas attēlos atpazīst jebkuru trijstūri, lai atpazīst, ka tas ir cilvēks. Praksē to, piemēram, izmanto automašīnās, lai atpazītu ceļazīmes. Taču to var darīt ne tikai ar attēliem, bet, piemēram, arī skaņu. Iedodam datoru audiofragmentu un pasakām: te ir burts «a». Iedodam citu fragmentu, un pasakām: te ir burts «b» un tā tālāk. Bet, protams, ir nepieciešams liels apjoms datu un ātra skaitļošanas jauda.
Arī datorredze ir lielā mērā saistīta ar mašīnmācīšanos. Runa ir par to, kā datoram uztvert informāciju un to apstrādāt. Mērķis ir principā panākt, ka dators «redz».
Vai mašīnmācīšanās ir IT jomas nākotne?
Es teiktu, ka lielākā daļa no jaunā tipa problēmām tiek risinātas tādā vai citādā veidā ar mašīnmācīšanās paņēmieniem. Nesaku, ka pilnīgi viss tagad tiks risināts, izmantojot mašīnmācīšanos, jo ir citas problēmas, kas ir jārisina, izmantojot citas metodes. Bet viennozīmīgi tā ir liela sfēra, kas šobrīd aktīvi aug.
Vai piekrītat apgalvojumam, ka vidusskolēnu zināšanas matemātikā un eksaktajās zinātnēs paliek arvien sliktākas? Kā to varētu risināt?
Matemātikas eksāmenu rezultāti it kā runā paši par sevi. Tomēr pēc maniem novērojumiem, kas ir subjektīvāks viedoklis, esmu secinājis, ka studenti un skolēni šobrīd ir pavisam citādāki, bet ne dumjāki. Ko tas nozīmē? Skolēniem šobrīd ir bezgalīgas iespējas sevi pilnveidot dažādās jomās. Mans novērojums ir tāds, ka tie, kurus interesē konkrētā joma, ir krietni augstākā līmenī, nekā līdzīgi studenti būtu bijuši pirms desmit gadiem. Ja kādreiz visi bija vairāk vai mazāk vienlīdzīgi sagatavoti matemātikā, bioloģijā, fizikā un citos priekšmetos, tad šodien jaunietim varbūt ir viens priekšmets, kurā viņam ne pārāk labi iet, bet tad ir cits priekšmets, kas viņu interesē un kuru viņš pārzina ļoti labi, toskait ir lietas kursā, kas šajā virzienā notiek šobrīd. Piemēram, kad pasniedzējs saka, ka tagad tiek aktīvi lietota tāda un tāda programmas versija, tad students paceļ roku un saka: «Jā, bet pirms divām nedēļām iznāca jaunā, un tur papildus ir visādas fīčas». Neesmu īpaši pētījis, bet man šķiet mazliet dīvaini, ka eksāmenu formas ir palikušas tādas, kādas tās ir, bet mācību metodes un pieejas ir mainījušās – ir kompetenču izglītība, uz mācīšanos balstīta izglītība. Māca pa jaunam, taču zināšanas pārbauda tāpat kā pirms gadiem desmit, loģiski, ka skolēns tam nav sagatavots.
Tā ir problēma gan skolās, gan augstskolās, ja mēs visus pārbaudām pēc vienas mērauklas. Līdzīgi kā populārajā karikatūrā, kur attēlots, kā dažādi dzīvnieki – zivs, zilonis un citi – stāv rindā, un visi tiek pārbaudīti pēc spējas kāpt kokā. Loģiski, ka zivs šķitīs ļoti dumja, bet mērkaķis – izcili gudrs.
Tas, uz ko es cenšos tiekties pats kā pasniedzējs, ir nodrošināt, lai tiem studentiem, kuri ātri tiek galā ar uzdoto, vienmēr būtu vairāk uzdevumu, nekā spējam izpildīt visi kopā klasē. Lai tiem, kuriem ir interese, nezustu motivācija.
Ventspils Augstskola
Inženieru 101, LV-3601, Ventspils, Latvija
Telefons: +371 63629657
E-pasts: venta@venta.lv
Fakss: +371 63629660
Ventspils Augstskolas mācību laboratorijas modernizētas projekta “Ventspils Augstskolas STEM mācību programmu modernizācija” (Nr. 8.1.1.0/17/I/007) ietvaros.
Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds iniciatīvas “Pilsētu inovatīvās darbības” ietvaros. Šī ziņa atspoguļo vienīgi autora viedokli, un iniciatīvas “Pilsētu inovatīvās darbības” iestādes neatbild par šīs informācijas potenciālajiem izmantošanas veidiem.
VENTSPILS AUGSTSKOLA APRĪKOJUMAM IZVĒLAS
KVADRĀTS-
BIROJA KRĒSLS
LIBRA- KONFERENČU KRĒSLS
TIP 4 - KRĒSLS AUDITORIJAI
GALDS ar augstuma maiņu