Intervija ar Viduskurzemes pamatskolas direktori Ināru Oļenu
Cik gadus jau esat Viduskurzemes pamatskolas – attīstības centra direktore?
Skolu vadu kopš 2005. gada 1. septembra, līdz 2019. gada 1. augustam skola bija pazīstama ar citu nosaukumu – Pelču speciālā internātpamatskola – attīstības centrs.
Ar ko jūsu skola atšķiras no citām?
Viduskurzemes pamatskolā - attīstības centrā šajā mācību gadā mācās 193 skolēni. Realizējam speciālās izglītības programmas skolēniem ar garīgās attīstības traucējumiem, sākot jau ar pirmsskolas vecumu un noslēdzot ar profesionālās izglītības programmām. Pēc pamatizglītības iegūšanas piedāvājam apgūt četrus arodus – kokapstrāde, virtuves strādnieks, mājkalpotājs un mežstrādnieks.
Vairākās jomās esam pirmie, kas uzdrošinās darīt: DVB (darba vidē balstītas) mācības; Erasmus+ projekts profesionālajai praksei ārvalstīs; vienīgā speciālā skola, kurā var iegūt mežstrādnieka kvalifikāciju.
Šī gada Ziemassvētku brīnums – uzsākta reāla sadarbība ar Rīgas krēslu fabriku, lai veicinātu skolas absolventu integrāciju sabiedrībā un darba tirgū.
Vai jūs īpaši piedomājat pie savstarpējās komunikācijas ar skolotājiem, skolēniem, skolas viesiem? Jo nevar noliegt, ka ienākot jūsu skolā, valda ļoti pozitīva gaisotne.
Mūsu skolā veiksmīgi strādā skolotāji, kuri spēj pieņemt skolēnus ar īpašām vajadzībām, un, manuprāt, tas ir būtiskākais, lai veidotu pozitīvu gaisotni un labvēlīgu attieksmi. Svarīgi, vai skolotājs ir “savā vietā”, vēlas sevi realizēt, uzlabojot dzīves kvalitāti sabiedrības neaizsargātākajai daļai.
Skolas administrācijai jābūt ļoti vērīgai, lai pamanītu dažādas nianses, kas palīdz atrast optimālāko variantu skolotāju un skolēnu sadarbībai.
Jūsu skola ir ļoti organizēta, notiek daudz aktivitāšu, ir padomāts par to, lai bērniem būtu mājīgi un radoši. Diemžēl šķiet, ka daudzās skolās tā tomēr pietrūkst. Kāds būtu jūsu ieteikums citu skolu direktoriem, lai vairotu bērnu labklājību skolās?
Skolēni pavada šeit visu darba nedēļu, tāpēc sakārtotai un pārdomātai videi daudzkārt ir izšķiroša loma gan problēmsituāciju risināšanā, gan konfliktu novēršanā.
Ja bērnam ir interesanti, ir saturīgi organizēts ne tikai mācību process, bet arī brīvā laika pavadīšana, tad mazāka paliek iespēja problēmuzvedībai – “šķēru princips”.
Kas būtu aktuālākais, ko, jūsuprāt, vajadzētu mainīt Latvijas skolās un skolu sistēmā?
Sakārtot skolas vidi un mainīt attieksmi – neviens skolēns nemācās, ja viņam nav interesanti, savukārt, informācijas uztveršana sākas tad, ja ķermenis ir stabilā pozā, mācīšanās notiek estētiski sakoptā, sakārtotā, daudzveidīgā vidē, ne tikai klasē.
Jūs vienmēr esat gatava jauniem izaicinājumiem, uzkrājat jaunas zināšanas! Kas jums palīdz saglabāt spēku un apņēmību, iet un darboties?
Spēku darboties dod skolēni, viņu vecāku uzticēšanās mūsu skolas kolektīva darbam.
Skolas izvirzītais ilgtermiņa mērķis – sabiedrības attieksmes maiņa, lai sabiedrība arvien vairāk spētu pieņemt cilvēkus ar īpašām vajadzībām.
Kāds ir jūsu dzīves moto?
“Prātīgs cilvēks piemērojas pasaulei, neprātīgs cilvēks cenšas pasauli piemērot sev. Tātad progress ir atkarīgs no neprātīgajiem.“ (Bernards Šovs)
Foto: Valsts Izglītības attīstības aģentūra
Viduskurzemes pamatskola - attīstības centrs
Adrese: ”Saules Stari”, Pelču pagasts, Kuldīgas novads
Telefoni: 63326138, 20371597
e-pasts: pelci_sk@kuldiga.lv
mājaslapa: www.pelcuskola.lv
Viduskurzemes pamatskola saviem audzēkņiem izvēlas TIP U - skolēnu krēslu ar amortizējošu krēsla kājas izliekumu un manuālu augstuma maiņu dinamiskai sēdēšanai.
TIP U krēsls ir pieejams skolai.lv produktu katalogā.