Rīgas Krēslu fabrika uzsāk skolēnu krēslu ražošanu kopā ar SMU „Jaunais amatnieks”

Rīgas Krēslu fabrika uzsāk skolēnu krēslu ražošanu kopā ar SMU „Jaunais amatnieks”

4. decembrī Viduskurzemes pamatskolā - attīstības centrā Pelču pagastā, Kuldīgas novadā norisinājās atklātā nodarbība, kurā SMU „Jaunais amatnieks” iesaistītie skolēni – bērni ar garīgās attīstības traucējumiem, tika apmācīti krēsla detaļas izgatavošanā.

Pasākums sākās ar Paulas Kristiānas Kalniņas (Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina tehnoloģiju institūta 4. kursa studente) izglītojošu lekciju par kokiem un kokmateriāliem, to pielietojumu praktiski.

Lekcijas noslēgumā iepazināmies ar SMU „Jaunais amatnieks” skolēniem – Lauritu, Ralfu P., Ralfu U., Elvi un Kristapu. Kristaps jau vasarā kā praktikants strādāja Rīgas Krēslu Fabrikā un dalījās iespaidos par šo laiku. Zēns bija ļoti apmierināts par fabrikā pavadīto laiku un labprāt tur atgrieztos arī nākamajā vasarā.

Viduskurzemes pamatskolas – attīstības centram ir sava darbnīca kokmateriālu apstrādei un dažādu priekšmetu izgatavošanai. Šajā darbnīcā noritēja bērnu apmācība ergonomiskā kresla TIP detaļas izgatavošanā. Apmācību nodrošināja Rīgas Krēslu fabrikas pārstāvis Andris Nīmanis.

2019. gada janvārī, Viduskurzemes pamatskolas - attīstības centrā, direktorei Inārai Oļenai, iepazīstoties ar Rīgas Krēslu fabrikas (RKF) produkciju, radās iespēja realizēt savu ideju – iesaistīt bērnus ar īpašām vajadzībām ergonomisku krēslu ražošanā. Šāda sadarbība palīdzētu mainīt sabiedrības uztveri un parādīt, ka bērns ar garīgās attīstības traucējumiem var palīdzēt ar savu darbu radīt ergonomisku vidi saviem vienaudžiem skolās.

Viduskurzemes pamatskolas - attīstības centrā mācās 213 skolēni ar garīgās attīstības traucējumiem. Pēc pamatskolas programmas apguves, ir iespēja iegūt 1. līmeņa profesionālo kvalifikāciju 3 arodprogrammās: galdnieka palīgs, pavāra palīgs vai mežstrādnieks. Tomēr, lai gan audzēkņi veiksmīgi nokārto kvalifikācijas eksāmenus un ir apguvuši darba prasmes, integrēties darba tirgū ir lielas problēmas.

Ideja par ergonomisku krēslu ražošanu Inārai Oļenai radās jau 2015. gadā, kad direktore mācījās sociālās uzņēmējdarbības akceleratora New Do(o)r  organizētajos kursos. Kursu laikā katram dalībniekam bija jāizstrādā projekts savas problēmas risināšanai. Ināras definētā problēma – skolas absolventu grūtības pēc skolas absolvēšanas integrēties darba tirgū.

Kursus absolvējot Ināra izstrādāja  projektu, ar kuru vēlējās risināt vienlaicīgi 2 problēmas -  ražojot ergonomiskus krēslus, mazināt skoliozes straujo izplatību Latvijas izglītības iestādēs un nodrošināt absolventu sekmīgu iekļaušanos darba tirgū. Patiesībā – vēl vienu ļoti būtisku lietu - mainīt sabiedrības attieksmi pret cilvēkiem  ar īpašām vajadzībām Latvijā. Projekta devīze: Mēs nākam mainīt pasauli,  – cilvēki ar GAT nenāk, lai lūgtu palīdzību sabiedrībai un pabalstus pašvaldībai, bet nāk – lai palīdzētu saviem vienaudžiem augt fiziski veseliem.

 Kopš projekta izstrādāšanas pagājuši jau 4 gadi un ir pienācis laiks idejai piedzīvot realizāciju. Skolā nodibināts SMU “Jaunais amatnieks”, kurā iesaistīti 5 skolēni. Viņu uzdevums -  ražot detaļas ergonomiskajiem krēsliem. Šo lielisko iespēju deva Rīgas krēslu fabrika.

Rīgas Krēslu fabrika ir izstrādājusi skolēna krēslu, kas atbilst dinamiskam un radošam mācību procesam – „TIP” krēsls. “TIP” krēsls ir kā INSTRUMENTS mācību uztveres uzlabošanai. Tas nodrošina atbrīvotu sēdēšanu lekcijveida mācību stundās, kas ir atbilstošāka no ergonomijas viedokļa par tradicionāli pazīstamo, statisko. Krēsla forma ir veidota ņemot vērā pēdējā laika atziņas ergonomijas jomā. Atzveltne nodrošina jostas vietas atbalstu, saglabājot pareizo S-veida mugurkaula izliekumu. Skolēns var brīvi izvēlēties katras darbības specifikai piemērotāko un ērtāko pozu – vai tā būtu rakstīšana, lasīšana, klausīšanās vai komandu darbs.

Rīgas Krēslu fabrika jau kopš 1999. gada ražo speciāli konstruētus, ergonomiskus darba krēslus. Uzņēmuma pārliecība vērsta uz krēslu lietotāju labsajūtu un veselību. Komplektējot krēslu modeļus, fabrikas speciālisti izvēlas vienīgi kvalitatīvus mehānismus un izturīgākās detaļas. RKF kā vietējā ražotāja priekšrocība ir pilns serviss – tiek nodrošināta ideāla kvalitāte visā krēsla kalpošanas laikā, rūpējoties par krēslu, kā garantijas, tā arī pēcgarantijas laikā.

Publikācijas: Dienas Bizness , Latvijas Sabiedriskie Mediji , Laikrakstā “Kurzemnieks” , www.kuldiga.lv 

Skrundas televīzijas sižets

Lai vērstu sabiedrības uzmanību uz to, ka arī jaunieši ar garīgās attīstības traucējumiem var būt noderīgi darba tirgū, Viduskurzemes pamatskola-attīstības centrs uzsācis jaunu iniciatīvu. Te nodibinātais skolēnu mācību uzņēmums „Jaunais amatnieks" kopā ar Rīgas Krēslu fabriku uzsācis ergonomisku krēslu ražošanu Latvijas skolām. Vispirms aizvadīta atklātā nodarbība, kurā skolēni apguva detaļas apstrādi.

Viduskurzemes pamatskola - attīstības centrs

Adrese: Saules Stari, Pelču pagasts, Kuldīgas novads

Telefoni: 63326138, 20371597

e-pasts: pelci_sk@kuldiga.lv

mājas lapa: www.pelcuskola.lv

Foto: Kristīne Luckova

Viduskurzemes pamatskola saviem audzēkņiem izvēlas TIP U - skolēnu krēslu ar amortizējošu krēsla kājas izliekumu, dinamiskai sēdēšanai.

Roboti un 3D printeri ienāk arī Latvijas skolās

Roboti un 3D printeri ienāk arī Latvijas skolās

Intervija ar Meridian Group vadītāju Olgu Govor

Intervija ar Meridian Group vadītāju Olgu Govor

0